JAKÝ JE VÝVOJ CEN BYTŮ V PARDUBICÍCH?

By 20. 4. 2020 Květen 18th, 2020 Byty, Nemovitosti, Prodej
Radnice Pardubice

Ceny nemovitostí v Pardubicích dosahovaly na přelomu let 2019 a 2020 historického maxima. V roce 2019 byla průměrná cena za m² 38.000,- Kč. V roce 2020 to už bylo přes 44.000,- Kč. Jde o celkový nárůst o 17 %. Další zajímavý ukazatel je, že od roku 2005 se ceny zvýšily téměř o 100 %. Příčinou růstu cen byla především vysoká kupní síla a také omezená nabídka nových bytů k prodeji. Obecně mají největší nárůst města, kde je dostatek pracovních míst, možností ke studiu a volnočasových aktivit. Pardubice všechna vyjmenovaná kritéria splňují ve všech ohledech. Cenu nemovitostí tedy velmi ovlivňuje poptávka a nabídka, která ani v Pardubicích není dostatečná.

V posledních letech zde vzniká mnoho nových developerských projektů. Ať už se jedná o bytový dům Na Vinici, developerský projekt Na Spravedlnosti nebo bytový dům Na Haldě. Plánují se také další výstavby, jako např. v centru města developerský projekt ve Smilově ulici a nový multifunkční komplex místo bývalé továrny Tesla Pardubice. Mluvíme tady o několika tisících bytech, které se v poslední době staví a připravují k prodeji.

Nabízí se otázka, co se stane s cenami nemovitostí po skončení nouzového stavu, kvůli pandemii koronaviru. V tuto chvíli je to jako věštění z křišťálové koule a záleží, jak dlouho bude tato situace trvat a jaká opatření vláda stanoví. Může nastat mírný pokles cen, ale prozatím se rozhodně nedá očekávat rapidní snížení.

Podívejte se, jak se vyvíjely ceny bytů v Pardubicích v posledních letech.

Pojďme se podívat na příklad z praxe, při koupi bytu 2+kk o celkové ploše 60 m² v Pardubicích s následným pronájmem

Do této statistiky se počítají byty, jak v původním stavu, tak i po rekonstrukci.

Zdroj: realitymix.cz

Pokud si takový byt pořídím za částku 2.510.000,- a následně ho pronajmu za 12.200,- je hrubý roční výnos 5,86 %.

Pro zajímavost: Pardubák s průměrným platem si na byt 2+kk o výměře 60 m² vydělá za necelých 7 let. Nabízí se srovnání s Hradcem Králové, který je na tom velmi podobně.

Jaké faktory ovlivňují ceny bytů?

Před každým prodejem si majitelé pokládají otázku, za kolik by se tak dal můj byt prodat? Vůbec se nebojte na mých stránkách zdarma vyplnit online odhad nebo mi zavolat.

V Pardubicích obchoduji s nemovitostmi každý den, můžete se za mnou stavit do kanceláře ve Smilově ulici a Vaše představy můžeme probrat osobně. O ceně bytu rozhoduje velké množství proměnných. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější.

Lokalita

Zásadní faktor číslo jedna. Lidé preferují bydlení v blízkosti parků nebo lesa. Rozhoduje vzdálenost bytu od centra města, školy, školky, obchodu s potravinami a dopravního spojení, jako jsou spoje městské hromadné dopravy apod. Což splňují téměř všechny lokality. Dubina, Dukla, Polabiny atd. Mírné navýšení ceny můžete očekávat v centru města, v okolí třídy Míru, Závodu Míru, Smilovy ulice, Karloviny a Pernštýnského náměstí.

Forma vlastnictví

Osobní vlastnictví – zájemci tuto formu preferují více, je dostupnější a bez výrazných omezení

Družstevní vlastnictví – musíme zohlednit, jestli se plánuje převod bytové jednotky do osobního vlastnictví. Dále jaká je výše nesplacené anuity? Cena je v průměru o 10 % nižší, ale velmi záleží na okolnostech a stanovách bytového družstva.

Celý článek o základních rozdílech mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví

Rok výstavby bytového domu a typ stavby

Cenový rozdíl je také mezi bytem v cihlovém a panelovém domě. Rozhoduje rok výstavby a jeho celkový stav. Zateplení, výměna oken, rozvodů, střechy, zda je byt bezbariérový, zda má výtah, jak hospodaří SVJ, zda jsou na bytě nějaké dluhy z výše uvedených revitalizací domu, jak vysoký je fond oprav apod.

Dispozice, výměra a příslušenství

Pro kupující je důležitá dispozice, celková skladba bytu a také velmi často preferují koupi bytu, který má balkon nebo lodžii a prostorný sklep.

Způsob prezentace a přehlednost prodeje

Nabídka bytu na prodej se musí odlišit od ostatních tuctových inzerátů. Často se jedná o jednu z částí, kterou majitelé nemovitostí podceňují, ale je zásadní, pokud chcete prodat nebo pronajmout za maximální cenu. Ukázky toho, jak připravuji byty k prodeji.

Pokud řešíte nebo uvažujete o prodeji nebo pronájmu bytu v Pardubicích, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení. Ceny bytů ovlivňuje spousta faktorů, zpracuji Vám odhad, abyste měli jasnou představu o tržní ceně a neprodávali pod cenou. Pomohu Vám s celým procesem prodeje a Vaše jediná starost bude, jak peníze z prodeje využít a investovat.

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup