JAK KORONAVIRUS OVLIVNIL CENY BYTŮ V PRAZE?

By 10. 3. 2021 Listopad 6th, 2023 Byty, Nemovitosti

Současná doba přináší mnoho otázek a problémů. Jedna jistota ale zůstává. Ceny nemovitostí napříč republikou stále rostou, českou metropoli nevyjímaje. Jen za poslední rok se ceny metru čtverečního bytu v Praze zvýšily o více než deset procent, ale co může být překvapením, ceny pronájmů šly naopak dolů. Současný trend a tempo růstu je neúnosné a vidina vlastního bydlení se mnoha lidem vzdaluje. Nabízí se otázka, kdy tato bublina praskne?

Růst cen očekávám i v roce letošním. Konkrétně v Praze se v tuto chvíli žádné zlevňování nepředpokládá, zájem investorů je stále velký. Velký podíl na tom má i nedostatečná výstavba nových bytových domů. Určitou možnost zvýšení bytového fondu v hlavním městě představují hotely. Pokud se turisté v dohledné době nevrátí, z mnoha hotelů mohou vzniknout byty.

Nově vznikající byty totiž neuspokojují potřeby zájemců. V následujících letech by mohli developeři dokončit kolem šesti tisíc bytů ročně, ale k zastavení růstu cen bydlení, které nesnížila ani koronavirová krize, jich je však potřeba dokončit každý rok deset tisíc. Na území Prahy se v roce 2020 stavělo 14 450 bytů ve 137 bytových projektech. Stavební firmy dokončily vloni v hlavním městě nejméně nových bytů za posledních sedm let. Od začátku roku do konce srpna jich Český statistický úřad v rámci nové výstavby evidoval 3 010. To je o 554 méně než za stejné období roku 2019. Méně nových bytů stavební firmy v Praze dokončily už jen v roce 2013. Podle odhadů odborníků chybí nyní v Praze přibližně 50 tisíc bytů. Některé studie přitom ukazují, že do roku 2030 se má do hlavního města přistěhovat dalších 200 tisíc lidí. I přes koronavirovou krizi se dá počítat s tím, že právě v Praze bude vždy dostatek pracovních míst v různých oborech a platové podmínky tam budou lepší než ve zbytku republiky.

I pro investory je hlavní město zajímavé – až pominou současná opatření, do města se vrátí turisté a radikálně se zvýší zájem o krátkodobé pronájmy, které jsou pro majitele velmi výhodné. Nejvíce v posledním roce rostly ceny bytů v Praze 8 a v Praze 9, a to o 16,3 respektive 14,3 procenta. Oblíbený Karlín či Vysočany na tom mají určitě velký vliv.

Očekávám, že se v následujících měsících a letech zvedne zájem také o nemovitosti ve Středočeském kraji. Mnoho společností během koronavirové krize zavedlo možnost home office a mnoho z nich práci z domova ponechá svým zaměstnancům jako benefit. Odpadne tak pro ně každodenní docházení do kanceláří ve městě a mohou tak zvolit levnější nemovitost ve středních Čechách, odkud není problém jeden či dva dny do práce dojíždět.

Připravil jsem si pro Vás dva grafy, na kterých je krásně vidět vývoj cen bytů v Praze. Koronavirus se u nás objevil v březnu loňského roku. Na obou grafech vidíme mírný pokles a obavy z této situace. Nicméně v květnu se situace vrátila do starých kolejí a ceny neustále stoupají. Druhý graf ukazuje modelovou situaci bytu o velikosti 60 m2, s nejčastější dispozicí 2+1 nebo 3+kk.

      

Zdroj: realitymix.cz – (Do této statistiky se počítají byty jak v původním stavu, tak i po rekonstrukci).

 

Pokud tedy řešíte, zda svoji nemovitost prodat nebo si ji ponechat, stále tak platí, že nemovitosti jsou ideálním místem pro dlouhodobé uložení peněz. Stejně tak platí, že pokud se chystáte svou nemovitost prodat právě teď, nikdy nebyly ceny vyšší. Takže i na prodej je správná doba. Pokud hledáte někoho, kdo se o vše postará od A do Z, bude Vaší pravou ruku a všechy starosti vyřeší za Vás, tak mi zavolejte a rád pomůžu i Vám.

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup