JAK KORONAVIRUS OVLIVNIL CENY BYTŮ V PARDUBICÍCH?

By 22. 2. 2021 Duben 5th, 2021 Byty

Ceny bytů v Pardubicích vzrostly i o 20 procent. Trhu pomohly hypotéky…

Nemusí to na první pohled vypadat plně logicky. Ale přesto je to tak. Ceny nemovitostí v krajském městě – a nejen v něm – v době koronakrize rostou. My jsme s kolegy v regionu Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi zaznamenali nárůst i více než o dvacet procent.

Za poslední roky se ceny některých druhů nemovitostí dokonce zdvojnásobily. Menší stagnaci a snížení cen jsme zaznamenali u pronájmů. Zájem je o všechny typy nemovitostí, vedou ale menší byty. Ty jsou totiž zajímavé i jako investice.

Když koronavirová krize vypukla, neměli jsme s kolegy pomalu co nabízet. Trh na chvíli ustrnul, během několika týdnů ale znovu ožil a zájem našich klientů se rychle zvýšil. Nyní je poptávka obrovská.

A jak se zájem projevil řečí čísel? Ceny nemovitostí v Pardubicích dosahovaly na přelomu let 2019 a 2020 historického maxima. V roce 2019 byla průměrná cena za metr čtvereční 38 tisíc korun. V roce 2020 to už bylo přes 44 tisíc. Jde o celkový nárůst o 17 procent. Další zajímavý ukazatel je, že od roku 2005 se ceny zvýšily téměř o 100 procent.

Důvodů, proč lidé kupují byty i v době, kdy se propadá třeba trh s automobily, je více. Svůj vliv má nepochybně také vývoj na trhu s hypotékami. Když Česká národní banka uvolnila některé limity pro poskytování hypoték, řadě klientů ulehčila situaci pro financování nemovitostí. Hypotéku je nyní snazší získat než v předchozích letech a to se odráží i na poptávce po ní, proto zájem o hypoteční úvěr je aktuálně nejvyšší od listopadu 2018.

Růst cen i u bytů na pronájem v Pardubicích v minulém roce zaregistroval největší český realitní portál Sreality.cz. Podle něj roste zájem především o malé byty, které si pronajímají mladé páry nebo třeba studenti. Podle něj Pardubický kraj zaznamenal zvýšení nabídkových cen malých bytů do 45 metrů čtverečních určených k pronájmu. Ceny bytů stoupají navzdory tomu, že ve městě roste celá řada nových bytových domů. Ani nové bytové jednotky ale zájem lidí neuspokojují.

Z mého pohledu se tedy dá říct, že pokud v nejbližší době nedojde v Pardubicích na masové propouštění, ceny bytů půjdou stále nahoru.

Pokud řešíte nebo uvažujete o prodeji nebo pronájmu bytu v Pardubicích, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení. Ceny bytů ovlivňuje spousta faktorů, zpracuji Vám odhad, abyste měli jasnou představu o tržní ceně a neprodávali pod cenou. Pomohu Vám s celým procesem prodeje a Vaše jediná starost bude, jak peníze z prodeje využít a dále investovat.

Připravil jsem si pro Vás čtyři grafy, na kterých je krásně vidět vývoj cen bytů v Pardubicích. Koronavirus se u nás objevil v březnu loňského roku. Na grafech vidíme mírný pokles a obavy z této situace. Nicméně v květnu se situace vrátila do starých kolejí a ceny neustále stoupají. Druhý graf ukazuje modelovou situaci bytu o velikosti 60 m2, s nejčastější dispozicí 2+1 nebo 3+kk.

Poslední dva grafy ukazují vývoj cen u pronájmů.

Do této statistiky se počítají byty, jak v původním stavu, tak i po rekonstrukci.

Zdroj: realitymix.cz

 

Jaké faktory ovlivňují ceny bytů?

Před každým prodejem si majitelé pokládají otázku, za kolik by se tak dal můj byt prodat? Vůbec se nebojte na mých stránkách zdarma vyplnit online odhad nebo mi zavolat.

Lokalita

Zásadní faktor číslo jedna. Lidé preferují bydlení v blízkosti parků nebo lesa. Rozhoduje vzdálenost bytu od centra města, školy, školky, obchodu s potravinami a dopravního spojení, jako jsou spoje městské hromadné dopravy apod. Což splňují téměř všechny lokality. Dubina, Dukla, Polabiny atd. Mírné navýšení ceny můžete očekávat v centru města, v okolí třídy Míru, Závodu Míru, Smilovy ulice, Karloviny a Pernštýnského náměstí.

Forma vlastnictví

Osobní vlastnictví – zájemci tuto formu preferují více, je dostupnější a bez výrazných omezení

Družstevní vlastnictví – musíme zohlednit, jestli se plánuje převod bytové jednotky do osobního vlastnictví. Dále jaká je výše nesplacené anuity? Cena je v průměru o 10 % nižší, ale velmi záleží na okolnostech a stanovách bytového družstva.

Celý článek o základních rozdílech mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví

Rok výstavby bytového domu a typ stavby

Cenový rozdíl je také mezi bytem v cihlovém a panelovém domě. Rozhoduje rok výstavby a jeho celkový stav. Zateplení, výměna oken, rozvodů, střechy, zda je byt bezbariérový, zda má výtah, jak hospodaří SVJ, zda jsou na bytě nějaké dluhy z výše uvedených revitalizací domu, jak vysoký je fond oprav apod.

Dispozice, výměra a příslušenství

Pro kupující je důležitá dispozice, celková skladba bytu a také velmi často preferují koupi bytu, který má balkon nebo lodžii a prostorný sklep.

Způsob prezentace a přehlednost prodeje

Nabídka bytu na prodej se musí odlišit od ostatních tuctových inzerátů. Často se jedná o jednu z částí, kterou majitelé nemovitostí podceňují, ale je zásadní, pokud chcete prodat nebo pronajmout za maximální cenu. Ukázky toho, jak připravuji byty k prodeji.

Pokud řešíte nebo uvažujete o prodeji nebo pronájmu bytu v Pardubicích, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení. Ceny bytů ovlivňuje spousta faktorů, zpracuji Vám odhad, abyste měli jasnou představu o tržní ceně a neprodávali pod cenou. Pomohu Vám s celým procesem prodeje a Vaše jediná starost bude, jak peníze z prodeje využít a investovat.

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup