AKTUÁLNÍ SITUACE NA REALITNÍM TRHU – 2023

By 25. 4. 2023 Listopad 6th, 2023 Byty, Domy, Nemovitosti, Prodej

Širší nabídka a pokles cen. Trh nemovitostí v souvislostech…

Za posledních několik měsíců prošel trh s nemovitostmi turbulentním vývojem. Ze situace, kdy se o byty ucházelo několik desítek zájemců, jsme se posunuli k tomu, že nabídka výrazně převyšuje poptávku. V posledních týdnech se ale situace opět mění, trh se uklidňuje a mění se také nálada ve společnosti. Zájem o koupi nemovitostí významně narůstá.

Po hodně nejisté době, kdy se skokově zvyšovaly úrokové sazby hypoték a tím je prodražovaly, se situace stabilizovala. Vysoká inflace dosáhla svých maxim a ekonomové předvídají její postupné snižování. Ceny energií už mnoho distributorů nabízí pod vládou nastavenými stropy. Panika a strach, které přinesla válka na Ukrajině, se pomalu uklidňují. Všechny tyto okolnosti se podepisují na trhu s nemovitostmi.

Média často zkreslují situaci, která ve skutečnosti na realitním trhu je. Od začátku letošního roku je znát citelné oživení. Díky správně nastaveným cenám, perfektní přípravě, kvalitní prezentaci a cílení internetové reklamy se mi od začátku tohoto roku podařilo prodat 18 nemovitostí. O tom konec konců svědčí i nabídka realitních kanceláří, která se pomalu zužuje. Zatímco v září loňského roku měly realitní kanceláře v Pardubicích v nabídce přes 300 bytů, nyní je to přibližně 210. Poptávka od konce minulého roku stoupla o více než 100 %. Pro mě je to jasnou indicií oživení trhu a toho, že nabídka volných bytů bude postupně klesat.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi nemovitosti, je správný čas. V letošním roce se očekává pokračující pokles cen maximálně o jednotky procent, pouze však u bytů, které už prošly korekcí ceny. U bytů, které stále nereagovaly na aktuální situaci na trhu, může čekat korekce ceny až o 20 %. Pro kupujícího je ekonomičtější koupit nyní levnou nemovitost s vyšší úrokovou sazbou, než drahou nemovitost za levnou hypotéku, jako tomu bylo v předchozích letech. Ukazuji to níže na modelové situaci při koupi bytu 2+kk v Pardubicích – 50 m², dobrý stav. Jednoduchou matematikou si spočítáte, jaký je za 3 roky rozdíl ve splácení hypotéky oproti ušetřeným financím za pořízení.

březen 2022 březen 2023
cena bytu 3 950 000 Kč 3 100 000 Kč
hypotéka 3 160 000 Kč 2 480 000 Kč
úroková sazba 3,49 % 5,79 %
vlastní zdroje 790 000 Kč 620 000 Kč
splátka hypotéky 14 173 Kč 14 536 Kč

Pro prodávající stále platí to, že i v dnešní době se může nemovitost prodat za dobré peníze. V tuto chvíli je naprosto ideální příležitost využít zvýšeného zájmu kupujících, který se oproti předchozím měsícům výrazně zvýšil. Na inzertních serverech je vidět, že majitelé opravdu chtějí prodat, ale často neumí správně pracovat s cenou, prezentací a neví, jak byt správně nabídnout.

Porovnání Pardubic, Chrudimi a Hradce Králové

Bydlení v Pardubicích
Krajské město poskytuje ideální místo pro bydlení jak pro studenty, tak pro rodiny s dětmi. Vzdělávání poskytují mateřské, základní a střední školy a také pardubická univerzita, která nabízí studium na sedmi fakultách (šest z nich přitom působí přímo v Pardubicích). Výhodou je poloha na železničním uzlu a blízkost dálnice. Stavba D35 přinese i lepší spojení směrem na východ republiky. Město disponuje několika velkými parky a bohatým kulturním životem. Typický byt 2+kk, o velikosti 50 m², v dobrém stavu pořídíte v Pardubicích za 3.150.000,- Kč.

Bydlení v Chrudimi
Chrudim je díky dobré dopravní dostupnosti ideálním místem pro bydlení. Ve městě je dostatek zeleně i krásné historické centrum. Velkou výhodou je také množství mateřských i základních škol včetně alternativního vzdělávání. Podle údajů Českého statistického úřadu je v okrese Chrudim také dostatek volných pracovních míst. Míra nezaměstnanosti tam ke konci ledna činila 3,48 %. Počet volných míst přitom odpovídal počtu lidí bez práce. Typický byt 2+kk, o velikosti 50 m², v dobrém stavu pořídíte v Chrudimi za 2.750.000,- Kč.

Bydlení v Hradci Králové
Hradec Králové je podle některých průzkumů jedním z nejlepších míst pro život v České republice. Dostatek vzdělávacích institucí, rozlehlé parky, kvalitní zdravotní péče. To jsou jen některé z hlavních výhod bydlení v Hradci. Mezi ty další patří napojení na dálnici na Prahu i směrem do Krkonoš. Lidé pozitivně hodnotí také rozsáhlou síť cyklostezek a dostatek sportovního vyžití. Typický byt 2+kk, o velikosti 50 m², v dobrém stavu pořídíte v Hradci Králové za 3.500.000,- Kč.

Ve všech třech městech se zkrátka dobře žije a díky své poloze jsou velmi úzce propojené. Najdete tam vše, co budete potřebovat ke spokojenému bydlení, nicméně rozdíl v pořizovací ceně může být rozhodující.

A co se týká prodejů, o nich v dnešní době rozhoduje více než kdy jindy perfektní příprava a prezentace, která musí zaujmout na první pohled. Prodávající tuto část často podceňují, ale je naprosto zásadní. Podívejte se, jak připravuji byty k prodeji a pokud řešíte nebo uvažujete o prodeji bytu v Pardubicích, Hradci Králové nebo Chrudimi, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení. V tomto okolí se pohybuji 8 let a prodal jsem přes 400 nemovitostí…

Budu se těšit na osobní setkání.

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup