JAKÁ JSOU RIZIKA PRODEJE NEMOVITOSTI BEZ REALITNÍHO MAKLÉŘE?

By 2. 12. 2019 Květen 7th, 2020 Byty, Domy, Nemovitosti, Prodej
jednani s realitnim maklerem

Uvažujete nad prodejem nemovitosti a přemýšlíte, jestli prodej svěřit realitnímu makléři, nebo řešit prodej na vlastní pěst? Bez komplikací se úspěšně dokončí pouze 10% obchodů. Pojďme si projít společně celý obchod od A do Z a podíváme se na všechna rizika a úskalí, která na Vás mohou čekat.

Nechce se nám platit provizi, snad to zvládneme sami…..

Začínáme…. Chceme prodat rodinný dům po rekonstrukci, s pěkným pozemkem a v atraktivní lokalitě. Dům nafotíme, podáme si inzerát, kde napíšeme krátký popis nemovitosti, stanovíme cenu podle aktuálně nabízených nemovitostí a budeme netrpělivě čekat na první zájemce.

Nejčastěji se setkávám s 2 variantami.

Druhý den začne neustále zvonit telefon, ale budete zklamaní, protože to budou jen realitní makléři, velmi často začátečníci, kteří voláním na studené kontakty často začínají svojí praxi. Hovory už jsou otravné, zabírají Váš volný čas a vytoužený zájemce nikde. Kvůli špatnému stanovení ceny uplyne pár měsíců a stále se Vám nedaří prodej realizovat. Nemovitost je na inzertním serveru dlouhou dobu, pro kupce se stala nezajímavou a často se ptají, co je na té nemovitosti špatně? I přes následnou slevu se dům prodat nedaří a nakonec se prodá výrazně pod cenou. Určovat tržní hodnotu nemovitosti podle aktuálně nabízených nemovitostí může být velmi zkreslené, 70% nabídek je cenově nadhodnocených a prodává se už několik měsíců….

Druhá možnost je ta, že stanovíte cenu, která pro Vás bude přijatelná. Hned druhý den se Vám ozve zájemce a nemovitost prodáte! Velký úspěch! A nebo ne? Opravdu jste prodali za maximální možnou cenu? Nešlo z prodeje získat více peněz? Nebylo lepším řešením komunikovat se všemi zájemci a udělat tzv. „prohlídkový den“ a nemovitost dražit?

Nyní máte svého kupce a na řadu přichází řešení smluv. Většina samoprodejců řeší smlouvy tak, že je stáhne z internetu. Katastrální úřad jim je zamítne, protože jsou špatně. Smlouvy se musí řešit přímo na míru každé nemovitosti, podle listu vlastnictví a dalších dokumentů, jako jsou nabývací tituly, popř. další listiny omezující užívání.

Menší procento prodávajících si zařídí smlouvy od právníka, které pošlou kupujícímu a on má také svého právníka. Smlouvy několikrát připomínkuje a Vám se tak faktura u právníka značně prodraží. Důrazně doporučuji mít úschovu kupní ceny u instituce, která má oprávnění tuto službu poskytovat (advokát, notář, banka). Může se totiž lehce stát, že podáte návrh na vklad vlastnického práva a stále nebudete mít peníze u schovatele, proběhne zápis a nebudete vlastníkem nemovitosti a ani nebudete mít peníze.

K podpisu smlouvy je potřeba dodat další dokumentaci, jinak Vám hrozí pokuta až 100.000,-.  Ať už se jedná o dokumentaci k budově, nebo štítek energetické náročnosti budovy. Pokud smlouvy úspěšně projdou katastrem, je na řadě předání a následný převod energií, které bývají mnohdy nejkrušnější částí obchodu. Komunikace s některými společnostmi je velmi obtížná a časově náročná.

Jste připraveni na prodej bez realitního makléře? Zkuste si odpovědět na tyto otázky.

1) Orientujete se v právních záležitostech, občanském zákoníku a v nařízeních státních institucí, jako jsou katastrální a stavební úřad?

2) Víte kde a jak inzerovat? Kdy nabídku topovat, aby se držela na předních místech a nezapadla na poslední stránky, kam zamíří malý počet návštěvníků? Dokážete připravit a prezentovat nemovitost tak, aby působila jako magnet na zájemce?

3) Máte čas vše vyřídit? Jste připraveni na několik telefonátů denně? Plánovat ve svém volném čase prohlídky?

4) Umíte komunikovat? Dokážete odhalit podvodné jednání? Prodej nemovitosti trvá několik měsíců, jste připraveni řešit denně všechny náležitosti?

5) Znáte spolehlivého advokáta? Máte někoho, kdo Vám vypracuje všechny potřebné smlouvy na míru dané nemovitosti? Kdo s Vámi bude konzultovat připomínky druhé strany, aby pro Vás nebyly nevýhodné?

Prodej nemovitosti bez zkušeného makléře je psychicky velmi náročný. Zabere Vám také mnoho volného času, který můžete trávit s rodinou a veškeré strasti obchodu směrovat jinam.

Doporučuji si vyhledat osvědčeného makléře s referencemi z Vašeho okolí a prodej mu svěřit. Budete mít jistotu, že prodáte za maximum a bez starostí.

 

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup