Daň z nabytí nemovitosti byla opravdu zrušena. A to i zpětně!
Po velkém množství telefonátů a dotazů ze stran klientů, kteří nevěřili tomu, že daň byla opravdu zrušena jsem se rozhodl napsat krátký článek o tom, jak to opravdu je. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věci skončila. Mnoha lidem se to zdálo jako nemožné, ale konečně byla tato nesmyslná daň zrušena. V pátek 25. září 2020 byla tato novinka publikovaná ve Sbírce zákonů a den poté vstoupila v účinnost. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí platí se zpětným účinkem k prosinci 2019 nebo později. Informovalo o tom Ministerstvo financí. Ale co když jste už daň zaplatili? Více informací najdete v článku.
Tato novinka v praxi znamená úsporu pro kupující, kteří již nemusejí počítat s tím, že zaplatí celá čtyři procenta z hodnoty nemovitosti. Tím pádem významně ušetří a peníze mohou použít např. na rekonstrukci a další úpravy. Daň už nezaplatí nikdo, komu byl proveden vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, nebo kdo nabyl vlastnické právo k nemovité věci neevidované v katastru, v prosinci 2019 nebo později.
„Zrušením nabývací daně především podáváme pomocnou ruku mladým rodinám, které tím povzbudíme k pořízení vlastního bydlení. Čtyři procenta z kupní ceny bytu dnes v Praze znamenalo klidně 200 až 300 tisíc korun navíc. Ty jim teď zůstanou v kapse, třeba na vybavení nového bydlení. Podpoříme tím i spotřebu domácností, čímž pomůžeme znovu roztočit kola české ekonomiky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Ze zrušení daně z nabytí nemovitých věcí mají zpětně prospěch všichni kupující, kterým katastrální úřad provedl vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později.
Jde o množinu lidí, kterým Ministerstvo financí v rámci liberačního balíčku odsunulo úhradu daně z nabytí nejprve do konce srpna a poté až do konce tohoto roku tak, aby tuto daň případně nemuseli platit vůbec. A těm, kteří ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou nyní požádat. O vrácení přeplatku lze žádat na místně příslušném finančním úřadě, který se žádostmi zabývá od 29. září. K vrácení přeplatku následně podle daňového řádu dojde do 30 dnů od podání žádosti. Přeplatek lze také použít k úhradě jiné vzniklé daňové povinnosti.
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí odstraní celou řadu daňových výjimek, se kterými se Ministerstvo financí zavázalo bojovat.
Se samotnou daní navíc zanikne i povinnost podávat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Díky méně papírování bude možné výrazně snížit počty úředníků, což ušetří řádově stamiliony korun. Navíc se ulehčí i kupujícím.
Každá mince má ale dvě strany. Návrh schválený vládou dále počítal se zrušením možnosti uplatňovat si po roce 2021 odpočty úroků pro nově uzavřené smlouvy o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Poslaneckým pozměňovacím návrhem ale zůstává tato možnost ponechána, pouze se pro nové úvěry na bydlení obstarané od 1. ledna 2022 snižuje limit odpočtů z původních 300 tisíc korun na 150 tisíc korun. Na bytové potřeby obstarané před tímto datem se bude nadále aplikovat limit 300 tisíc korun, a to včetně pozdějšího refinancování.
Zde se můžete podívat na můj minulý článek, kde nebylo zrušení daně ani zdaleka tak jisté.
Pokud budete mít nějaké dotazy, tak mi klidně zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení. Budu se těšit.