ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

By 7. 5. 2020 Nemovitosti

Ministerstvo financí před posledním dubnovým víkendem předložilo návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% z kupní ceny. Dále chce vláda prosadit zrušení odpočtů u hypoték a prodloužit časový test ohledně osvobození od placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti z 5 na 10 let. Většina kolegů to oznamuje jako jasnou věc, ale pozor, na oslavy je ještě brzy. Je to zatím pouze návrh. Jak se tedy věci mají? Bude se daň skutečně rušit? Jaké další zásadní změny byly navrženy?

Daň z nabytí se platila ze všech staveb a pozemků. Neplatila se z novostaveb a nemovitostí, které jste získali dědictvím nebo darem. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) plánované zrušení daně oznámila už na březnové tiskové konferenci, tím skoro zastavila realitní trh. Nyní se konečně věci posunuly tím správným směrem. Vláda tento návrh schválila, ale ten ještě putuje do Sněmovny a zákon musí podepsat prezident. Návrh tedy může být ještě v několika bodech upraven. Doporučuji si peníze na daň odložit, dokud nebude vše kompletně schváleno.

Předložený návrh ruší daň z nabytí nemovitých věcí se zpětným účinkem. Daň nebude platit ani ten, kdo nabyl nemovitost v prosinci loňského roku. Lidem, kteří už zaplatili, bude daň vrácena. Zrušení daně má své výhody, ale i nevýhody. Prodlužuje se časový test pro osvobození při placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti, ve které nebydlíte z 5 na 10 let. Ale existují výjimky, díky kterým je platba této 15 % daně z příjmu osvobozena. Pokud v nemovitosti bydlíte, tak doba 2 let zůstává, ale pokud v nemovitosti nebydlíte a máte ji např. na investici, tak se tato doba prodlužuje na 10 let. Prodloužení testu bude platit až pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Jasným cílem je omezit prostor pro spekulanty a podpořit mladé rodiny k získání vlastního bydlení.

Více informací v mém článku – daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Banner prodej nemovitosti

Další změna se týká zrušení odpočtů úroků z hypoték jako nezdanitelné části základu daně. Odpočet si bude moci uplatňovat každý kupující, který koupí nemovitost nejpozději v prosinci 2021. To znamená, že v období od prosince roku 2019 až do prosince roku 2021 nebudete platit daň a zároveň můžete uplatnit odpočty úroků z hypotéky od základu daně. Lidé, kteří už daň zaplatili v minulých letech, nechají úřady dále odpočty uplatňovat. V zákoně by mělo být také pamatováno na refinancování dříve uzavřených hypoték, aby nebyly posuzovány jako nový úvěr.

Stále platí mé doporučení případný prodej nebo nákup nemovitosti neodkládat. Hlavní důvod je stále přísnější podmínky bank při získání hypotéky. Získat financování je den ode dne složitější. Potřebujete poradit a nevíte si rady s problematikou daní? Napište mi nebo zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení.

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup