PŘEDKUPNÍ PRÁVO

By 9. 9. 2019 Květen 7th, 2020 Právo
pracovni stul realitniho maklere

Od 1.1.2018 se vrátila možnost předkupního práva pro ostatní spoluvlastníky nemovitostí. Při prodeji nemovitosti, která má více majitelů, je důležité brát v potaz několik faktorů.

Příklad: Prodáváte svůj podíl 2/3 orné půdy, máte kupce za 300.000,- Kč. Zbylou 1/3 vlastní jiný majitel. Předtím ale než někomu svůj podíl prodáte, je nutné jej spoluvlastníkovi nabídnout, aby měl možnost předkupní právo uplatnit. Spoluvlastník má 3 měsíce na to, aby se vyjádřil. Předkupního práva se může vzdát dříve a to písemnou formou.

Velmi důležitá je také ta věc, že pokud se změní kupní cena, je nutné toto kolečko absolvovat znovu. V okamžiku, kdy se rozhodnete předkupní právo neřešit, tak pozor, spoluvlastník má 3 roky na to, aby své právo uplatnil a stávající majitel mu podíl prodal za tu cenu, za kterou dříve koupil. Jak je to s katastrálním úřadem? Listina o předkupním právu se dokládat nemusí, katastr toto neřeší.

Další důležité věci, které se týkají předkupního práva:

Osoba blízká – na tento případ pamatuje občanský zákoník a zde předkupní právo neplatí. Do této skupiny můžeme zařadit přímé příbuzné, sourozence, manžela nebo i partnera. Vyhnout se předkupnímu právu nelze, platí pro všechny typy převodů, ať už úplatné či neúplatné. V okamžiku kdy spoluvlastník využije svého předkupního práva při bezúplatném převodu, nevychází se z kupní ceny, ale z ceny obvyklé.

Novela značně zkomplikovala prodej bytu, ke kterému patří podíl na společných částech domu, ať už se jedná o garáž nebo další prostory. Majitel, který bude prodávat byt s garáží, potřebuje od každého spoluvlastníka písemnou odpověď. V developerských projektech se může jednat až o stovky majitelů. Celé procesy prodejů se značně prodlužují.

Pokud řešíte nějaký problém ohledně předkupního práva, tak mi zavolejte a společně najdeme nejlepší řešení.

Martin Slavík | realitní makléř

 

Martin Slavík | Realitní specialista

Uvažujete o prodeji
nemovitosti a nechcete
na to být sami?

realitní makléř Martin Slavík

8 let   prodávám nemovitosti

400+  jsem jich zobchodoval

Martin Slavík | 604 505 514 | martin.slavik@hmct.cz

Ukončení popup